Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η δράση Ανοιχτές Θύρες 2023, κατά την οποία Σχολεία και Φορείς της ευρύτερης περιοχής ενημερώθηκαν για το Τμήμα Συστημάτων Ενέργειας και τις δραστηριότητές του, καθώς και για το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές επαγγελματικής αποκαστάστασης. Στα πλαίσια της δράσης, οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τους εργαστηριακούς χώρους και να πάρουν μέρος σε εργαστηριακές επιδείξεις, λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας. Στη Δράση συμμετείχαν τα Μέλη ΔΕΠ και ΕΤΕΠ του Τμήματος.

Πραγματοποιήθηκε επικοδομητικός διάλογος, αναπτύχθηκαν σκέψεις συνεργασίας, και ανανεώθηκε το ραντεβού για μελλοντικές δράσεις.

Παρατίθενται ενδεικτικές φωτογραφίες από τις επισκέψεις.
Τα πρόσωπα των ανήλικων επισκεπτών μας έχουν καλυφθεί, για την προστασία των προσωπικών δεδομένων τους.

presentation_zaoutsos.jpg

Χαιρετισμός και παρουσίαση του Τμήματος από τον Πρόεδρο, Δρ. Στέφανο Ζαούτσο, Καθηγητή.

conferΠαρακολούθηση ενημέρωσης για τις δραστηριότητες και το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος από μαθητές σχολείων, στο Συνεδριακό Κέντρο του σύγκροτήματος Γαιόπολις.

lab materials

Επίσκεψη μαθητών στο  Εργαστήριο Προηγμένων Υλικών και Κατασκευών (EΠΥΚ)

Lab elmachinesΕπίσκεψη μαθητών στον Εργαστηριακό Χώρο Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων.