Η υποβολή αιτήσεων ανάληψης θέματος πτυχιακής εργασίας πραγματοποιείται:

Από Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 έως και Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024

Η αίτηση (επισυνάπτεται) συμπληρώνεται από τον φοιτητή/φοιτήτρια και  υποβάλλεται στον επιβλέποντα καθηγητή.

Δικαίωμα αίτησης για εκπόνηση Πτυχιακής Εργασίας, σύμφωνα με το ισχύον πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος, έχουν οι φοιτήτριες/φοιτητές που βρίσκονται στο 8ο εξάμηνο σπουδών τους και έχουν ολοκληρώσει     με επιτυχία τουλάχιστον 30 μαθήματα (Υποχρεωτικά, Επιλογής και Ξένης Γλώσσας).

Επισημαίνεται ότι ο φοιτητής υποχρεούται να δηλώσει το μάθημα «Πτυχιακή Εργασία» στην ηλεκτρονική γραμματεία κατά τη διάρκεια των δηλώσεων των μαθημάτων του εξαμήνου.

Το ελάχιστο όριο κατάθεσης της πτυχιακής εργασίας για εξέταση, είναι το τέλος του εξαμήνου της ημερομηνίας υποβολής  αίτησης για την ανάληψη θέματος και το ανώτερο όριο δύο (2) χρόνια, εφόσον δεν υπερβαίνει τα ν+2 έτη σπουδών.

Δύναται η ανάληψη θέματος πτυχιακής εργασίας από κοινού σε δύο (2) φοιτητές μετά από σύμφωνη γνώμη του επιβλέποντα καθηγητή. Οι αιτήσεις που θα υποβληθούν και σ’ αυτή την περίπτωση θα είναι ξεχωριστές.

Οδηγός για τη σύνταξη της πτυχιακής εργασίας έχει αναρτηθεί στο eclass στο μάθημα «Πτυχιακή Εργασία».