(Παρακαλούνται οι νέοι φοιτητές να δείξουν ιδιαίτερη προσοχή στα παρακάτω)

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΑΚΟΒΟΥΛΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ, στόχος τους είναι να κλέψουν τους κωδικούς του ιδρυματικού μας λογαριασμού ή άλλων λογαριασμών μας (πχ Τραπεζικών).

Μοιάζουν αληθινά (π.χ. χρησιμοποιούν επίσημα λογότυπα) και προσποιούνται ότι προέρχονται από:

Τράπεζες

Το Γραφείο αρωγής της Δ/νσης Μηχανοργάνωσης του ΠΘ ή τον Διαχειριστή του ΠΘ

ΕΛΤΑ ή άλλες Εταιρίες Ταχυμεταφορών

Άλλους επίσημους φορείς.

Δημιουργούν την αίσθηση του επείγοντος  ( πχ ... θα κλειδώσει ο λογαριασμός αν δεν …, ... θα κλειδώσει το email σας..., ...Server Incoming Mail Error The mail server at uth.gr ran into a critical error. ..., …Εκδόθηκε η εξαμηνιαία επιστροφή φόρου σας ...,  ... για να λάβετε δωρεά 790.000,00 $ από τη...   κ.α. ) και ζητούν τον κωδικό μας και να πατήσουμε σε συνδέσμους που κρύβουν διαφορετική ηλεκτρονική διεύθυνση από αυτή που προσποιούνται.

ΜΗΝ  ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥΣ. ---- ΣΒΗΣΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ. ---- ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΑ.

Αν παραπλανηθήκατε και δώσατε τον κωδικό σας, πρέπει να τον αλλάξετε άμεσα.

Αλλαγή του κωδικού του ιδρυματικού σας λογαριασμού θα κάνετε στην ιστοσελίδα της Δ/νσης Μηχανοργάνωσης  it [dot] uth [dot] gr ακολουθώντας τη διαδρομή Υπηρεσίες - Λογαριασμός Χρήστη – Αλλαγή.

Σκόπιμα γράψαμε την διεύθυνση της ιστοσελίδας στην μορφή it [dot] uth [dot] gr ώστε να ξέρετε ότι δεν κρύβει κάποια άλλη διεύθυνση. Εσείς όταν την γράψετε στο φυλλομετρήτη αλλάξτε το [dot] με τελεία.

Ο Προϊστάμενος
της Δ/νσης Μηχανοργάνωσης