ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε να κάνετε δήλωση μαθημάτων από σήμερα Τετάρτη 10-03-2021 έως και την Τετάρτη 31-03-2021

Κανόνες Δήλωσης μαθημάτων

Οι δηλώσεις μαθημάτων ακολουθούν υποχρεωτικά τους παρακάτω κανόνες:

1. Γενικοί κανόνες
  • Ο μέγιστος αριθμός δήλωσης μαθημάτων ανέρχεται σε εννέα (9) μαθήματα ανά εξάμηνο
  • Είναι υποχρεωτική η δήλωση κατά προτεραιότητα όλων των Υποχρεωτικών μαθημάτων αρχίζοντας από το μικρότερο προς τα μεγαλύτερα εξάμηνα τα οποία προηγούνται του εξαμήνου της δήλωσης.

Επιπλέον για το 2ο & 4ο εξάμηνο ισχύουν οι παρακάτω εξειδικευμένοι κανόνες

2ο εξάμηνο σπουδών

Οι φοιτητές δηλώνουν:

• Τα πέντε (5) Υποχρεωτικά μαθήματα του 2ου εξαμήνου
  • Το μάθημα «Σύνταξη Τεχνικών Κειμένων στην Αγγλική»

4ο εξάμηνο σπουδών

Οι φοιτητές δηλώνουν κατά προτεραιότητα:

• Μαθήματα του 2ου εξαμήνου που δεν έχουν περάσει
  • Το μάθημα «Σύνταξη Τεχνικών Κειμένων στην Αγγλική», εφόσον δεν το έχουν περάσει
  • Μαθήματα του 4ου εξαμήνου

Η δήλωση μαθημάτων, η οποία γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της Ηλεκτρονικής Γραμματείας https://euniversity.uth.gr/unistudent/, είναι απαραίτητη προϋπόθεση τόσο για την προμήθεια των αντίστοιχων συγγραμμάτων, όσο και για τη δυνατότητα συμμετοχής στις εξετάσεις με την καταγραφή του ονόματός σας στους καταλόγους εξέτασης του εκάστοτε μαθήματος του κάθε εξαμήνου σπουδών.

Εκπρόθεσμες δηλώσεις δεν θα γίνουν δεκτές

Επισημαίνεται ότι η δήλωση μαθημάτων στην ηλεκτρονική γραμματεία δεν έχει σχέση με τη δήλωση-εγγραφή μαθημάτων σας στο eclass.

Από τη Γραμματεία του Τμήματος Συστημάτων Ενέργειας